ALİ FUAD BAŞGİL MEMLEKETİ ÇARŞAMBA'DA ANILDI

Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil vefatının 50. Yıl dönümünde memleketi Çarşamba'da düzenlenen programlarla anıldı.  

 

            Ali Fuad Başgil Anadolu Lisesi ve Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi'nin düzenlediği programlara Çarşamba Kaymakamı Mustafa Güney, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, Çarşamba Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir, okul müdürleri ve öğretmenlerle Çarşamba ve Samsun’daki okulların sosyal bilimler bölümlerinden öğrenciler katıldı. İlkadım Belediyesi Kent Konseyi yöneticileri “Değerlerimizi Tanıyoruz” projesi kapsamında toplantılara iştirak ettiler.

 

“SAVUNDUĞU FİKİRLER ÜLKEMİZDE HAYAT BULUYOR”

            Ali Fuat Başgil’in hak, adalet ve cesaret adamı olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Dündar, "Merhum Başgil zor zamanlarda baskıcı ve hukuk dışı uygulamalara karşı hukukun üstünlüğünü haykırmış; hak ve adaleti en gür seda ila savunmuştur. Vefatının 50. yılında, bundan 50 – 60 yıl önce savunduğu fikirlerin ülkemizde hayat bulmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Merhum Başgil, milli iradeye değer veren; Devletin baskıcı uygulamaların sona ermesi, devlet ile millet arasındaki engellerin kalkması için mücadele eden, bu uğurda hürriyeti kısıtlanan hak, adalet ve cesaret adamıdır. Rahmet ve minnetle anıyoruz." şeklinde konuştu. 

 

KURŞUNOĞLU, " BAŞGİL'E GÖRE HAK VE ADALET EN YÜCE DEĞERDİR”

 

            Doç.Dr. Mustafa Sait Kurşunoğlu, "Başgil, hukukun üstünlüğünü tek başına da kalsa savunma erdem ve cesaretini göstermiştir. Başgil'e göre hak ve adalet en yüce değerdir. Merhum, milletin değerleri ile barışık, milletine hizmet eden bir "Milli Devleti" hayatı boyunca savundu." dedi.

 

            Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, Ord.Prof.Dr. Ali Fuad Başgil'in yaşadığı dönemdeki rolünü, bilim adamı olarak öneminin vurguladı.

            Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard.Doç.Dr. Namık Kemal Topçu da öğrencilere hukuk öğreniminin önemimi anlatan bir sunum gerçekleştirdi. 

BAŞKAN KURUMSAL YAPI KENT REHBERİ  SOSYAL TESİSLER ÇALIŞMALAR
BAŞKAN BİYOGRAFİSİ
BAŞKAN’DAN MESAJ
BAŞKAN FOTOGRAF ALBÜMÜ
• BAŞKAN’A YAZIN                         
   

BELEDİYE BAŞKANI
MECLİS ÜYELERİ
• ENCÜMEN ÜYELERİ
İDARİ BİRİMLER
BELEDİYE HİZMETLERİ     
ÇÖZÜM MERKEZİ
 

 

 
 İLÇE TARİHİ
İLÇE HARİTASI          
MAHALLE MUHTARLARI
TARİHİ DEĞERLER
İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ    
• KENT GEZİSİ

  
 
GÖL RESTORAN
• GÜLHANE PARKI
• TARİHİ DEĞİRMEN CAFE              
• TARİHİ ÇARŞAMBA EVİ
• EMİRGAN PARKI
• SU SPORLARI ( KANO ) TESİSİ
• BİREYSEL SPOR SALONU
 
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK YATIRIMLARI 
EĞİTİM-ÖĞRETİM YATIRIMLARI
GENÇLİK VE SPOR YATIRIMLARI
İKTİSADİ – TİCARİ YATIRIMLAR