Başkan Mesaj BAŞKAN DÜNDAR'DAN MESAJ

 

Merhaba…

“Çarşamba Güzel Oluyor” ifadesinin sözde kalmayıp, her alanda hayata geçirildiği bir belediyecilik ve hizmet anlayışıyla dolu sekizinci yılımızı geride bıraktık. Geride kalan bu sekiz yılda, gelirlerini 2- 3 milyon TL.’den 32 milyon TL.’ye çıkarıp 10 kat artıran; bütçesi önemli ölçüde artı veren, son 20-30 yılın birikmiş kamu borçları ile birlikte vergi, prim vb. cari borçlarını düzenli olarak ödeyen mali disiplini sağlamış bir Belediye olarak bütçe gelirlerimizi %80 oranında yatırıma ve hizmete dönüştürüyoruz.

 

Düzelen mali yapımızla doğru orantılı olarak her alanda proje üretme ve uygulama kabiliyetimiz de arttı. İlçemizin her alanda kalkınması ve gelişmesi için her türlü proje ve çalışmanın içindeyiz. 2007 yılında İlçemize Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne bağlı bir yüksek okul kazandırmak hedefi ile çıktığımız yolculukta, bugün OMÜ Mustafa Kemal GÜNEŞDOĞDU Kampüsüne üçüncü bir fakültenin yapımı için çalışıyoruz.

 

OMÜ Ali Fuad BAŞGİL Hukuk Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksek Okulu 300’e yakın öğrencisiyle kampus alanında öğrenime devam ediyor. Aynı alanda Çarşamba İletişim Fakültesi’ni hayırseverimiz Mustafa Kemal GÜNEŞDOĞDU ile birlikte yapıyoruz. İletişim Fakültesi 2012 yılında öğrenime başlamış olacak.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığımız Çarşambamızda açılan bu meslek yüksek okulu ve fakültelere paralel olarak 2011 yılı içinde 300 öğrenci kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu’nun açılmasını sağladı. Meslek Yüksek Okulu, Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi gibi önemli fakülteler ve yurtlarla üniversite altyapısını kısa bir sürede sağlama gayreti içindeyiz.

 

1952 yılında yapılan ve şehir merkezinde kalan Yeşilırmak Stadyumu’nun yenisini bir yıldan kısa bir süre içerisinde tamamlıyoruz. 40 dönümlük alana kurulu 5,000 seyirci kapasiteli yeni stadyumu Belediyemiz imkânlarıyla yaptırıyoruz. Karşılığında mevcut stadyumun bulunduğu arsa Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Belediyemize devredilecek.

 

Eski Sebze Hali alanı ve stadyum alanından oluşan 46 dönümlük bu alanda ticaret, konut, konaklama gibi kullanımların; cami, meydan gibi donatıların yer aldığı büyük bir projeyi stadyumun taşınması ile birlikte hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Yeni stadyumun yanında yeni bir spor salonu ve yarı olimpik yüzme havuzundan oluşan spor kompleksi yapımı için 20 dönümlük bir alanı Gençlik ve Spor Bakanlığı’mıza tahsis ediyoruz. Adapark’ta 10 dönümlük bir alanda Gençlik Merkezi yapımı çalışmalarına 2012 yılında başlanacak.

 

Yeşilırmak’ın batı kıyısında eski hamam bölgesinden Değirmenbaşı ve TOKİ Konutlarına kadar olan güzergâhta kıyı düzenlemesi ve yol çalışmalarına devam ediyoruz. 2010 – 2011 yıllarında açtığımız yeni yolların ve dördüncü köprü bağlantı yollarının kaplamalarını bu yıl tamamlıyoruz.

 

Adapark’ın 4-5 km. güneyinde yer alan Yeşilırmak kıyısındaki 400 dönümlük alanın Belediyemize tahsisi Maliye Bakanlığımızca yapıldı. Bu alanda Mesire yerlerinden binicilik tesislerine, su sporlarından balık yetiştirme alanlarına birçok aktivitenin ve kullanımın yer alacağı Adapark Projemizin ikinci etabını oluşturacak bir çalışmayı başlatıyoruz.

 

Belediye sınırlarımızın hemen bitişiğinde yer alan Cumhuriyet Köyü ve Helvacalı Köyü’nün tümünü Bafracalı ve Beyyenice Köyleri’nin büyük bir bölümünün katılımı ile Belediye sınırlarımız genişledi ve nüfusumuz arttı. 2000-2005 yıllarında 49.000 nüfuslu bir ilçeden, nüfusu 70.000’e varan bir şehre doğru her alanda gelişmeye dayalı hizmet yolculuğumuza devam ediyoruz.

 

 

Bu yolda birlikte çalıştığımız mesai arkadaşlarıma, meclis üyelerimize, ortak çalışma yürüttüğümüz kamu görevlilerine, hayırseverlerimize, hükümetimize ve milletvekillerimize en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Saygı ve selam ile…

 

                                                                                                                       Hüseyin DÜNDAR  

                                                                                                                         Belediye Başkanı

 

 

 

 

BAŞKAN KURUMSAL YAPI KENT REHBERİ  SOSYAL TESİSLER ÇALIŞMALAR
BAŞKAN BİYOGRAFİSİ
BAŞKAN’DAN MESAJ
BAŞKAN FOTOGRAF ALBÜMÜ
• BAŞKAN’A YAZIN                         
   

BELEDİYE BAŞKANI
MECLİS ÜYELERİ
• ENCÜMEN ÜYELERİ
İDARİ BİRİMLER
BELEDİYE HİZMETLERİ     
ÇÖZÜM MERKEZİ
 

 

 
 İLÇE TARİHİ
İLÇE HARİTASI          
MAHALLE MUHTARLARI
TARİHİ DEĞERLER
İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ    
• KENT GEZİSİ

  
 
GÖL RESTORAN
• GÜLHANE PARKI
• TARİHİ DEĞİRMEN CAFE              
• TARİHİ ÇARŞAMBA EVİ
• EMİRGAN PARKI
• SU SPORLARI ( KANO ) TESİSİ
• BİREYSEL SPOR SALONU
 
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK YATIRIMLARI 
EĞİTİM-ÖĞRETİM YATIRIMLARI
GENÇLİK VE SPOR YATIRIMLARI
İKTİSADİ – TİCARİ YATIRIMLAR